Informácie pre prvákov

Date: August 26, 2019 Author: MŠ Ušiakova Categories: OZNAMY

Zoznam potrebných vecí do materskej školy.

• kópiu zdravotného preukazu poistenca
  • prezuvky (pevné, otvorené, prípadne ortopedické)
  • pohodlné oblečenie na prezlečenie do triedy
  • náhradné oblečenie
  • pyžamo
  • môžete so sebou priniesť aj obľúbenú hračku, či hračku, s ktorou dieťatko zvykne spávať
  • papierové hygienické vreckovky a vlhčený toaletný papier
  • sáčky na pocikané oblečenie
  • nepremokavé podložky do postieľky

Všetky veci, ktoré má dieťa v materskej škôlke, treba označiť menom!

Prvý týždeň chodia deti do MŠ len na doobedie, o 12.00 si pre ne prichádzajú rodičia.

Číslo účtu strava: SK52 0200 0000 0016 3574 4155, suma 39 eur mesačne

Číslo účtu školné: SK33 0200 0000 0016 3573 9356, suma 30 eur mesačne

Číslo účtu RZ : SK47 8330 0000 0021 0076 7726, suma 120 eur na školský rok

Čo by dieťa malo vedieť pred nástupom do materskej školy..

• Malo by vedieť svoje meno a priezvisko. Na svoje meno by malo reagovať.
  • Dieťa by malo poznať svoju značku, ktorú dostane v škôlke pre označenie skrinky, zložky na obrázky, …
  • Musí poznať svoje oblečenie a topánky. Rodičom sa odporúča hovoriť deťom ráno pri obliekaní čo majú na sebe a aké budú mať náhradné oblečenie, čo si vezmú v škôlke na záhradku či na prechádzku, v čom budú v triede a v čom budú spinkať. Pre istotu je však potrebné, aby malo dieťa všetky veci v škôlke podpísané.
  • Dieťa sa má vedieť zobliecť a obliecť. S obliekaním určitých vecí pomôže pani učiteľka (pančucháče, gombíky, zips, šnúrky…).
  • Dieťa by malo zvládnuť povedať pani učiteľke, s čím potrebuje pomôcť. Malo by vedieť vyjadriť, čo sa mu páči a čo nie.
  • Má vedieť jesť samostatne lyžicou a piť z pohára alebo hrnčeka. Malo by vedieť jesť samo, preto by pred nástupom do škôlky rodičia nemali dieťa kŕmiť, nemali by mu jedlo krájať na malé kúsky. Dieťa by malo zvládnuť napr. odhrýzť z krajca chleba.
  • Malo by sa vedieť vysmrkať samo.
  • Dieťa by nemalo cez deň alebo pri popoludňajšom spánku používať plienky. Malo by s istotou ovládať svoj močový mechúr. V škôlke chodia deti na záchod. Pani učiteľka môže pomôcť s utrením alebo aspoň skontroluje. Niektoré škôlky tolerujú plienku na popoludňajší spánok.
  • Malo by byť zvyknuté umyť si ruky po použití záchoda, pred jedlom a po príchode z vonku, alebo keď ich má špinavé. Takisto by sa malo vedieť utrieť do uteráčika.
  • Deti v škôlke by mali vedieť chodiť po schodoch bez toho, aby šli za ruku s dospelým.
  • Malo by byť zvyknuté odkladať po sebe hračky na správne miesto.
  • Dieťa by malo poznať základné pravidlá slušného správania, teda pozdraviť, poďakovať, poprosiť.
  • Pri zaspávaní by nemalo byť zvyknuté používať cumlík.
  • Deti by mali zvládnuť chôdzu. So škôlkou sa chodí na prechádzky apod. Rodičia by nemali dieťa voziť v kočíku.
  • Dieťa by sa malo vedieť správať bezpečne, neubližovať iným deťom.

Pokiaľ dieťa niečo z vyššie uvedených zručností nevie, v škôlke sa to iste naučí. Rozhodne nie je nutné prepadať panike, že ak niečo nevie, tak ho nevezmú do škôlky. Niektoré zručnosti si dieťa osvojí a upevní až v škôlke. Dieťa za každý pokrok chváľte a motivujte.

Najdôležitejšie je, aby šlo dieťa do škôlky s radosťou, aby dôverovalo pani učiteľke. Rozhodne nie je na mieste dieťa škôlkou zastrašovať.

Keď má pani učiteľka voči dieťaťu nejakú výčitku, mali by to rodičia s pani učiteľkou riešiť, nie však pred dieťaťom. Dieťa by tak mohlo prestať mať rado pani učiteľku.